GENUINE HOSPITALITY AT

INSPIRING LOCATIONS

Feng Shui

FENG SHUİ İLE DAHA AKICI DAHA HUZURLU 

Modern hayatın baskıladığı kişisel yaşamları uyumlamanın bir fırsatı olan kadim Feng Shui öğretilerinden yararlanılarak  yapılan Workinn otelde bütün ayrıntılar konukların “kendini iyi hissetmesi” üzerine kurgulandı. Yoğun çalışma temposu sonunda dingin ve huzurlu bir ortamda yenilenmek ve ertesi güne taptaze bir enerjiyle başlayabilmek için Feng Shuinin doğanın akışına uyumluluk ilkesinden yola çıkıldı. Doğanın matemetiğini insanların lehine kullanma yolu olan Feng Shui otelin sadece mimarisinde değil, dekorasyonunda da temel alındı.

Yin ve yang enerji dengesi;  lobi, restaurant, bar, pastane, toplantı odaları, spor ve spa alanları gibi ortak mekanlarda ve odaların tamamında gözetilen Workinn’de, kendinizi daha iyi hissetmenize yol açacak doğa ile birlik hissini vurguluyor.

İnsanlar varolduklarından beri yaşanacak en mutlu, en huzurlu, en doğru yerin arayışında olmuşlardır. Çünkü bulunduğunuz yerde rahat ettiğinizde hayat çok daha kolay akar ve siz de yaşamla doğru akışta olduğunuzu hissedersiniz.

En eski medeniyet olan Çin’de doğru yeri bulmak ve bu yeri insan ruhunu besleyecek şekilde düzenlemek bir yaşam sanatına dönüşmüştür. Bu kadim öğretiye rüzgar ve su anlamına gelen FENG SHUİ adı verilmiştir.

Özellikle bugünün teknolojiye dayalı, yüksek tempolu hayatı insanları dinlenmek ve yenilenmek için dingin, huzurlu, enerjilerin dengeli olduğu ortamların arayışına itmiştir.

Gebze sanayi bölgesinin tam kalbinde yer alan Workinn otelinin tasarımında, tam da bu bilinçle Feng Shui’den faydalanıldı.

Feng Shui’de temel ilke, doğanın kurallarını tanımak, çevremizi saran enerjiyi yaşadığımız yerlerde doğru yönlendirerek sağlıklı, mutlu, verimli yaşam alanları yaratmaktır. Feng Shui’ye özetle doğanın matematiğini lehimize kullanmak diyebiliriz.

Workinn oteli, konum itibarıyle bir meyile oturuyor. Kuzey- kuzeydoğu tarafında yükselen tepeler binamızı rüzgarlardan koruyor. Güney-güneybatı yönlerine bakan ana cephelerimiz ısı ve ışık avantajı ile enerjimizi yükseltiyor. Bu yönde alçalan eğim denizle birleşiyor ve harika manzaramızı oluşturuyor. Denizin her iki yanında koyları ve gerisinde dağları görüyorsunuz. Çevremizi kucaklayan bu form ile enerjimiz her daim korunuyor.

Workinn otelde Feng Shui’nin  temeli olan 5 element (ağaç, ateş, toprak, metal ve su) değişik formlarda, renklerde ve materyallerde dengeli bir biçimde kullanıldı. Otel girişinde kullandığımız su ögeleri, içeri girdiğinizde sizi karşılayan iç galerinin kompozisyonu, yer yer kullanılan renkler, objeler hepsinin bir anlamı var. Yin ve yang’ın dengesini lobi, restaurant, bar, pastane, toplantı odaları, spor ve spa alanları gibi ortak mekanlarda ve odaların tamamında hissetmeniz mümkün. Özellikle bulunduğumuz çevrenin ihtiyacı olan ve kendinizi daha iyi hissetmenize yol açacak doğa ile birlik hissi tüm alanda vurgulandı.

Feng Shui sadece gördüklerimizle sınırlı değil. Zaman içinde enerjilerin değişik etkileri oluyor.  Workinn binasının temelleri atılırken, otelimiz hizmete açılırken yeryüzü ve gökyüzünün uyum içinde olduğu en uygun günleri bekledik. Temelimizde ise sadece binamız değil, iyi niyetimiz ve tüm evrene sevgi ve saygımız da yatıyor.

Esra Koyuncu
Feng Shui Uzmanı